JRT ēkas atjaunošana aizkavējusies

2019. augustā Valsts nekustamo īpašumu aģentūra (VNĪ) paziņoja, ka plāno pārtraukt sadarbību ar Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas būvnieku “ReRe būve 1” dēļ kavēšanās projekta ieviešanā. Līdz šim tas nav noticis un abas puses tagad mēģina panākt kompromisu.

Atgādināsim, ka ar ReRe Būve 1 tika noslēgts 20 miljonus eiro vērts līgums par ēkas atjaunošanu, taču projekta realizācijas gaitā radās aizķeršanās. 2018. gada novembrī veicot pāļu dzīšanu tika pamanītas plaisas tuvumā esošajās ēkās un, lai neapdraudētu apkārtējo māju iedzīvotāju būvniecība tika apturēta. Būvnieki šajās problēmās vaino arhitekus un projektētājus – “Zaigas Gailes birojs un partneri”, kas projekta veidošanas gaitā nav paredzējuši šādu iespēju un nav ieplānojuši risinājumus, kas ļautu novērst ēku plaisu rašanos. Protams, ka Zaigas Gailes birojs pārmetumus noraida un mudina VNĪ meklēt jaunus būvniekus.

Nesaskaņu pamatā, protams, ir nauda un laiks. Lai projektu realizētu pašreizējā firma tagad prasa papildus naudu vairāku miljonu eiro apmērā un sola pabeigt projektu līdz 2022. gada martam. Šī tad būtu kārtējā aizķeršanās JRT ēkas atjaunošanā, jo pēc sākotnējiem plāniem projektam jau vajadzēja būt realizētam.

Jau rakstījām, ka kultūras industrijas ieguldījums Latvijas ekonomikā ir ar plusa zīmi un ir mērāms vairākos miljonos. JRT šajā kontekstā ir viens no komerciāli veiksmīgākajiem teātra kolektīviem, turklāt arī starptautiskā mērogā. Pēc JRT ēkas rekonstrukcijas tas varētu uzņemt vairāk skatītājus, rezultātā, palielinot ienākumus. Lielāki ienākumi ļautu palielināt radošajam kolektīvam atalgojumu, piesaistīt jaunus aktierus un palielināt arī teātra eksporta spēju.

Šobrīd, kamēr notiek JRT galvenās ēkas rekonstrukcija teātris ir izvietots bijušās Tabakas fabrikas ēkā. Skatītājiem tas nozīmē jaunu pieredzi, jo, lai redzētu izrādes ir jādodas ārpus Rīgas centra uz Dzemdību nama rajonu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *